Tel. +48 59 722 84 23
Odwiedź York i zobacz jedną na najwspanialszych katedr Europy

York to jedno z ciekawszych miejsc w Anglii, które koniecznie trzeba wpisać na swojej liście miejsc do odwiedzenia, podróżując po Wielkiej Brytanii.

Położone w północnej części kraju, u zbiegu rzek Foss i Ouse, było niegdyś największym miastem w tej części Anglii. Założone przez Rzymian ponad 2 tysiące lat temu, pełne jest historii i śladów z ich epoki. Pełniło wówczas ważną funkcję – jednej z większych rzymskich baz militarnych. To właśnie w obecnym York, Konstantyn I Wielki został wybrany cesarzem Rzymu.

W IX wieku miasto zostało opanowane przez wikingów, którzy władali nim przez prawie sto lat.

W czasach średniowiecznych York wzbogacił się na handlu wełną i szybko rozwinął się w ważne centrum handlowe, zaś w XIII wieku otoczono go potężnymi murami obronnymi, które możemy podziwiać również obecnie.

Dojazd do Yorku

Podróż do Yorku to stosunkowo długa i męcząca trasa, szczególnie jeśli jesteśmy jedynym kierowcą. Trzeba liczyć się z częstymi postojami i dodatkowym noclegiem.

Komfortowym rozwiązaniem są busy do Anglii, dzięki którym szybko i bezpiecznie dotrzemy do Yorku. Sama rezerwacja busa zajmie 5 minut, a możemy ją wykonać telefonicznie lub mailowo. Dla naszej wygody, bus do Yorku zabierze nas, wprost spod naszego domu o umówionej wcześniej godzinie.

Oto co warto zobaczyć w tym urokliwym mieście.

York Minster

To druga największa gotycka katedra w północnej Europie. Wznosząca się na 160 metrów świątynia, jest doskonale widoczna z każdej strony miasta. Wzniesiona w jednym celu – by zachwycać. I trzeba przyznać, że w tym spisuje się znakomicie. Zdobienia i witraże można podziwiać całymi godzinami.

Na samą wieżę widokową prowadzi 275 schodów, ale widok warty jest trudu wspinaczki.

Jednak największe wrażenie robi Wielkie Wschodnie Okno. To witraż wielkości kortu tenisowego i jest największym średniowiecznym szklanym witrażem Wielkiej Brytanii. Stworzony przez Johna Thorntona w 1405 roku.

York Minster kryje też w swoich podziemiach prawdziwe muzeum, które jest otwarte dla zwiedzających.

Całość uzupełniają olbrzymie organy, których po prostu trzeba posłuchać.

Jorvik Viking Center

Za czasów panowania wikingów York nosił nazwę Jorvik. Jorvik Viking Center przenosi nas w te czasy, ukazując codzienność ówczesnych mieszkańców. Przejażdżka po wiosce wikingów jest przygotowana specjalnie pod dzieci, gdyż pełno tu ruchomych lalek i zwierząt. Wszystkie chaty odtworzone są w oryginalnym rozmiarze. Wszystkie animacje doskonale oddają charakter życia wikingów.

Jest też oczywiście sala muzealna wypełniona przedmiotami codziennego użytku, odzieżą i innymi rzeczami które udało się odkryć w tym regionie.

National Railway Museum

Jeśli interesuje nas kolejnictwo, to nie ma lepszego miejsca niż Narodowe Muzeum Kolejnictwa w Yorku. Na powierzchni ponad 8 hektarów, podziwiać możemy wiele lokomotyw jak i całych składów, od tych zabytkowych np. kolekcję wagonów, które woziły rodzinę królewską w czasach królowej Wiktorii, aż do najnowszych rozwiązań, pociągów mknących z ogromną prędkością. Odnajdziemy tu również tysiące przedmiotów związanych z koleją jak: mundury, zegary, semafory itp.

Dzięki tej wycieczce będziemy w stanie zrozumieć, jak duży postęp nastąpił w dziedzinie kolejnictwa.

Średniowieczne Mury Miejskie

Photo by dun_deagh on Trend hype / CC BY-SA

Mury, którymi został obudowany York, są najdłużej zachowanymi średniowiecznymi murami miejskimi w Wielkiej Brytanii. Ich długość sięga 13 km. Na przejście całej trasy trzeba zarezerwować około 2 godzin. Podczas długiego spaceru będziemy mogli rozkoszować się panoramą miasta i zgłębiać jego historię.

Natkniemy się również na 4 główne bramy prowadzące do miasta: Bootham Bar, Monk Bar, Walmgate Bar i Micklegate Bar. Tworzyły one swego rodzaju punkty poboru opłat drogowych jak i stanowiły ważny punkt obronny w czasie wojen.

Shambles

Photo by alh1 on Trend Hype / CC BY-ND

Nie można poznać historii Yorku nie będąc na Shambles.

Jedyna taka historyczna, średniowieczna uliczka, w pełni oddająca charakter tamtych czasów. Ulica jest częścią całego labiryntu: wąskich, brukowanych uliczek, pełnych XIV- wiecznych kamieniczek.

Na parterze zaś mieszczą się malutkie sklepiki, gdzie kiedyś rzeźnicy wystawiali swoje towary. Dziś można w nich upolować różnego rodzaju pamiątki.

Nie można oprzeć się wrażeniu, że tu czas zatrzymał się w miejscu.

Call Now ButtonZadzwoń do nas
Zapytaj o bilet
close slider