Tel. 790 558 562
Oxford w Anglii – jak zaplanować podróż i zwiedzić słynne miasto

Oxford – przepiękne miasto, pełne historii i zabytków, jak i wszechobecnej zieleni. Nic więc dziwnego, że stało się ono planem filmowym dla wielu znanych produkcji telewizyjnych. Jedną z najbardziej znanych jest opowieść o Harrym Potterze. Jeśli jesteście fanami tej serii, koniecznie musicie odwiedzić miasto żaków.

A może interesuje Was historia znanych osobistości, które uczęszczały do najstarszej uczelni w Wielkiej Brytanii, takich jak: Tony Blair, Bill Clinton, Margaret Thatcher, Stephen Hawking, Oscar Wilde czy J. R. R. Tolkien ?

Tutaj historia miesza się z fikcją filmową, a wszystko w przepięknym plenerze.

Transport do Oxford

Planując podróż do Oxford możemy skorzystać z busów, które raz w tygodniu przemierzają trasę Polska – Anglia. Warto podkreślić, iż taki bus zabierze nas spod samego domu i dowiezie pod wskazany adres a komfort podróży natomiast sprawi, iż sam wyjazd potrwa szybko i przyjemnie.

Wystarczy jeden telefon aby zarezerwować miejsce w busie do Anglii.

Zobaczmy zatem co warto zwiedzić w Oxfordzie.

Uniwersytet w Oxfordzie

To jest miejsce, z którego Oxford słynie najbardziej. Założony w 1167 roku, jest najstarszą wyższą uczelnią w Anglii. Wykształcił on czterdziestu sześciu laureatów nagrody Nobla, dwudziestu siedmiu premierów Wielkiej Brytanii i wiele głów państw m.in. Billa Clintona.

Mimo trwającej nauki, klika miejsc jest otwartych do zwiedzania, oczywiście w ustalonych godzinach. Warto przespacerować się głównym hallem, aby wchłonąć magię tego miejsca. Spacerom służą też przepiękne ogrody a po drodze napotkamy też kilka kaplic z wspaniałymi rzeźbami.

To właśnie w tych budynkach kręcono słynne sceny do Harrego Pottera. Miejsca te możemy zwiedzić samodzielnie lub z zorganizowaną grupą razem z przewodnikiem, który opowie o szczegółach tej realizacji i zabawnych anegdotach z nią związanych.

Chętnych do zwiedzania jest bardzo dużo, więc niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Bodleian Library

Biblioteka Bodlejańska – jedna z najstarszych bibliotek w Europie. Założona w 1602 roku stała się główną biblioteką Uniwersytetu w Oxfordzie. Znajdziemy w niej ponad 11 milionów egzemplarzy książek i manuskryptów. Wielkością ustępuje ona tylko British Library w Londynie. Tak naprawdę nie jest to typowa biblioteka, gdyż książki udostępnianie są tylko na miejscu, więc jest ona swego rodzaju czytelnią. To jednak tutaj J.R.R. Tolkien czy Oscar Wilde przesiadywali, studiując swoje książki.

Ashmolean Museum

Ashmolean Museum to pierwsze na świecie muzeum uniwersyteckie jak i najstarsze muzeum w Wielkiej Brytanii.

Sztuka, anatomia, historia, archeologia – wszystko to w wielu salach umieszczonych na czterech piętrach, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Szczególnie w ciekawy sposób pokazana jest historia człowieka. Od starożytnych mumii egipskich po czas teraźniejszy. Obrazy najznakomitszych malarzy: Picassa, Montea czy Van Gogha. Kilka godzin zwiedzania gwarantowane.

Z muzeum tym jest jeszcze związana sprawa słynnej kradzieży, która odbyła się 31 grudnia 1999 roku, kiedy to złodzieje korzystając z rusztowania na sąsiednim budynku, włamali się przez świetlik, kradnąc obraz wart 4,8 miliona dolarów.

Oxford Botanic Garden

Photo by Orchids love rainwater on Trendhype / CC BY

Pozycja obowiązkowa dla miłośników przyrody jak i dla tych którzy chcą na chwilę odpocząć od zgiełku miasta. To najstarszy ogród botaniczny w Anglii z roślinami z całego świata. Zajmujący prawie dwa hektary obszar, w którym można obejrzeć ponad 8 tysięcy różnych odmian rośli i drzew np. kilkumetrowe kaktusy czy rośliny owadożerne.

Carfax Tower

Photo by Karen Roe on Trend Hype / CC BY

Jeśli chcielibyśmy ujrzeć panoramę Oxfordu w całej okazałości, należy udać się na najwyższy punkt widokowy tj. 23 metrową wieżę, będącą pozostałością po XII wiecznym kościele. Znajduje się ona w samym centrum miasta, ale żeby na nią się dostać, należy wspiąć się po stromych spiralnych schodach, a jest ich prawie 100 ! Widok jednak wynagradza nasz wysiłek.

Covered Market

Dla miłośników pamiątek Covered Market będzie świetnym wyborem. Rynek wywodzący się z 1770 roku oferuje od wspaniałych miejscowych przysmaków aż do ekskluzywnych ubrań. Wszystko w starym stylu, z uprzejmymi sklepikarzami i klimatem starej Anglii.

Call Now ButtonZadzwoń do nas
Zapytaj o bilet
close slider