Tel. +48 59 722 84 23
Prom do Irlandii – sprawdź nasze sposoby na udaną podróż
Photo by infomatique on Trend Hype / CC BY-SA

Podróż na „Zieloną Wyspę” jest długa i wyczerpująca. Wybierając się w nią samochodem, spędzimy za kółkiem ponad 20 godzin. Dobrze jest więc rozplanować swoje siły, tak aby nasza podróż przebiegła bezpiecznie. Najlepiej oczywiście byłoby mieć drugiego kierowcę, jednak często jest to niemożliwe, szczególnie przy wyjazdach rodzinnych.

W naszych planach musimy również uwzględnić przeprawę promową, skoro mamy dotrzeć na wyspę. Mamy tutaj kilka możliwości rejsów, z którymi warto się zapoznać, aby wybrać najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie, w zależności od tego, gdzie chcemy się udać do Irlandii.

Ceny biletów na prom do Irlandii

Ceny biletów promowych zmieniają się w zależności od wielu czynników: jak rodzaju pojazdu którym podróżujemy, ilości osób (w tym dzieci), wyboru stosownej kabiny, czy zabieramy przyczepę lub bagażnik rowerowy itp.

Warto więc wysłać zapytanie do firmy, która prowadzi sprzedaż biletów promowych od wielu lat, aby uzyskać rzetelną informację co do ceny jak i poznać szczegóły innych połączeń promowych, tak aby wybrać najbardziej dla nas korzystne.

Jedną z nich jest firma Mastertravel, która od przeszło 10 lat zajmuje się profesjonalnie rezerwacjami biletów promowych na rejsy do portów w całej Europie.

Promy do Dublina

Holyhead-Dublin

Jednym z najczęściej wybieranych połączeń promowych do Irlandii, jest rejs z angielskiego Holyhead do stolicy Irlandii – Dublina.

Tak duży ruch powoduje, że połączenie te obsługiwane jest przez dwóch armatorów promowych: Stena Line i Irish Ferries, a każdy z nich kursuje 4 razy dziennie. Sam rejs promem trwa około 3 godzin. Ta opcja wymaga od nas jednak dłuższej jazdy samochodem, gdyż port Holyhead położony jest w północno-wschodniej Walii.

Drugą istotną sprawą, którą trzeba wziąć pod uwagę jest dodatkowa przeprawa, która czeka nas po drodze a mianowicie: z Francji do Anglii.

Tutaj mamy do wyboru 2 opcje, najkorzystniejsze jeśli chodzi o czas jak i cenę biletów promowych.

  • Pierwszą jest przeprawa promowa z Calais lub Dunkierki do Dover. Rejsy są praktycznie co godzinę a w godzinach szczytowych nawet i częściej. Sama podróż potrwa niecałe 2 godziny.
  • Drugą opcją jest przejazd Eurotunelem – specjalnym tunelem zbudowanym w 1994 roku, który biegnie pod kanałem La Manche i łączy miasta Calais i Folkestone. Jego długość to 50km a czas przejazdu wynosi zaledwie 35 minut. Przejazdy organizowane są 4 razy w ciągu godziny.

Cherbourg – Dublin

Alternatywnym połączeniem promowym do Dublina jest rejs, bezpośrednio z francuskiego portu Cherbourg.

Mamy tutaj więc dłuższą trasę po Francji, gdyż Cherbourg jest położony o 470 km dalej niż Calais, natomiast odpada nam podróż po Anglii, która z Dover do Holyhead wynosi prawie 600 km jak i sama przeprawa z Francji do Anglii.

Promy z Cherbourga do Dublina nie pływają jednak już tak często i są to 3-4 kursy na tydzień. Sama podróż promem też jest oczywiście dłuższa i wynosi około 18-19 godzin. Sumaryczny czas podróży jest więc znacznie większy niż w przypadku łączonego połączenia Calais-Dover / Holyhead-Dublin, co wpływa na mniejsze obłożenie turystyczne tej trasy.

Promy do Rosslare

Południowo-wschodnia część Irlandii jest obsługiwana przez ważny węzeł komunikacyjny, znajdujący się w małej wiosce Rosslare.

Przybywają tutaj promy zarówno z Francji jak i Wielkiej Brytanii.

Cherbourg – Rosslare

Podobnie jak w przypadku Dublina, Cherbourg oferuje połączenie bezpośrednie Francji z Irlandią do portu w Rosslare.

Sam rejs trwa ponad 16 godzin. Jest to typowy rejs nocny, podczas którego możemy spokojnie wypocząć i przespać się, a na drugi dzień będziemy gotowi do dalszej podróży. Możemy również skorzystać z części rozrywkowej komfortowego promu i spędzić wieczór na szampańskiej zabawie.

Fishguard / Pembroke – Rosslare

W przypadku połączeń z Wielką Brytanią, promy wyruszają z takich portów jak Fishguard i Pembroke.

Z portu Fishguard promy odpływają codziennie, dwukrotnie w ciągu dnia. Krótki rejs, trwający niecałe 3 godziny, pozwala sprawnie przedostać się na południową część Irlandii.

Godzinę dłużej zajmie nam rejs z położonego 43 km na południe od Fishguard – Pembroke. Tutaj również mamy do dyspozycji dwa rejsy dziennie, odbywające się w każdy dzień tygodnia.

Promy do Belfastu

Do Irlandii Północnej dopłyniemy, korzystając z pomocy dwóch promów, oba kończące swój rejs w jej stolicy – Belfaście.

Pierwszy z nich wyrusza z angielskiego Liverpoolu. Około 8 godzinny, nocny rejs, zabierze nas w podróż do prowincji Wielkiej Brytanii.

Znacznie krótsze połączenie wiąże Irlandię Północną ze Szkocją. Prom wyruszający z Belfastu, zawita w szkockim porcie Cairnryan w ciągu 2,5 godzin i to sześciokrotnie w ciągu dnia.

Promy do Cork

Photo by Allie_Caulfield on Trend Hype / CC BY

Najbardziej wysuniętym na południe portem w Irlandii jest Cork.

Jeśli chcemy więc odwiedzić południowe rejony Irlandii, warto rozważyć połączenie promowe, które rozpoczyna się we francuskim porcie Roscoff.

Sam rejs trwa około 14 godzin.

Call Now ButtonZadzwoń do nas
Zapytaj o bilet
close slider