Tel. 790 558 562
Tanie promy do Irlandii – na co warto zwrócić uwagę?
Photo by Reading Tom on Trendhype / CC BY

Dotarcie na „Zieloną Wyspę”, oprócz oczywiście przelotu samolotem, musi wiązać się z przeprawą promową. Ponieważ wiele osób nie korzysta z połączeń lotniczych, gdyż wiąże się to z dodatkowymi trudnościami, jak transport z lotniska lub tez zwyczajnie boi się latać, zasadne jest omówienie różnych opcji podróży promami do Irlandii oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najkorzystniejszy dla nas wariant.

W zależności od miejsca, do którego chcemy dotrzeć, będziemy mieli kilka opcji wyboru trasy rejsu. Warto więc dobrze zaplanować całą podróż i połączyć długą podróż samochodem z rejsem promowym, na którym rzecz jasna można wypocząć przed dalszą trasą. Nie bez znaczenia jest więc informacja, jak długo płynie prom do Irlandii oraz jak często kursuje.

Od czego zależy sama cena biletów na prom do Irlandii ?

Ceny biletów promowych do Irlandii, rządzą się podobnymi prawami jak np. w przypadku biletów lotniczych tzn. im bliżej do daty wypłynięcia tym cena rośnie.

Na samą cenę wpływa kilka czynników tj.:

  • ilość pasażerów. W tym ważne jest rozróżnienie osób dorosłych i dzieci,
  • rodzaj pojazdu którym podróżujemy np. samochód osobowy, Van, minibus itp. oraz jego wymiary,
  • czy podróżujemy z przyczepą,
  • rodzaj zakwaterowania na promie. Najtańszą opcją jest podróż na pokładzie, następnie wykup komfortowego fotela lub opcja najdroższa – kabiny. Do wyboru są różne rodzaje kabin o różnym stopniu komfortu. Bardzo istotną informacją, o której należy pamiętać, jest fakt, iż na rejsach nocnych jest obowiązek wykupu kabiny lub miejsca siedzącego;
  • na niektórych trasach duży wpływ na cenę biletów promowych ma również sezonowość.

Promy Anglia – Irlandia

Photo by hemkes on Trendhype / CC BY

Najwięcej połączeń z Irlandią oferuje Wielka Brytania, co wynika wprost z ich naturalnego położenia geograficznego, gdyż są państwami wyspiarskimi.

W tym wariancie, musimy jednak uwzględnić jeszcze jedną przeprawę, ze starego kontynentu do Anglii.

Do wyboru mamy super szybkie połączenie Eurotunelem, czyli tunelem biegnącym pod Kanałem La Manche. Tunelem tym kursują pociągi, przewożące pasażerów wraz z ich pojazdami, 4 razy na godzinę. Sam czas przejazdu to tylko 35 minut.

O ceny biletów na Eurotunel możesz zapytać tutaj:
https://www.mastertravel.pl/eurotunel.html

Drugą opcją jest przeprawa promowa do portu Dover z Calais lub Dunkierki. Prom płynie oczywiście dłużej, bo niecałe 2 godziny, ale rejsy są praktycznie co godzinę. Ceny biletów promowych potrafią być znacznie niższe od Eurotunelu.

Wracając do połączenia z Irlandią, jedną z najczęściej uczęszczanych tras jest rejs wprost do jej stolicy – Dublina.

Holyhead – Dublin

Oba porty mają świetne połączenie z siecią autostrad, co znacznie ułatwia podróżowanie. Aby umożliwić sprawną komunikację między tymi portami, pływają tutaj dwa promy, dwóch różnych armatorów, a każdy z nich kursuje 4 razy dziennie. Rejs potrwa tutaj niecałe 3 godziny.

Fishguard – Rosslare

Do południowo-wschodniej części Irlandii dostaniemy się z portu Fishguard, położonego w południowej Walii. Około 3 godzin później prom przybija do portu Rosslare, skąd wygodnie można dostać się autostradą do Dublina lub na południe w stronę Cork. Promem tym możemy popłynąć 2-krotnie w ciągu dnia.

Pembroke – Rosslare

Podobnym połączeniem jest rejs z Pembroke, który leży niecałe 50 km na południe od Fishguard. Sam rejs trwa godzinę dłużej jednak częstotliwość kursowania jest taka sama.

Liverpool – Belfast

Jeśli naszym celem jest Irlandia Północna, możemy skorzystać z dwóch dostępnych połączeń promowych.

Pierwszy z nich łączy Liverpool ze stolicą Irlandii Północnej – Belfastem. Nasza podróż zajmie około 8 godzin a do dyspozycji będziemy mieli rejs dzienny oraz nocny. Promy kursują każdego dnia tygodnia.

CAIRNRYAN-Belfast

Znacznie krótszy rejs łączy Belfast z północnymi rejonami Wielkiej Brytanii czyli Szkocją. W nieco ponad 2 godziny, szybki prom Stena Superfast VII, zabierze nas z jednej wyspy na drugą i to sześciokrotnie w ciągu dnia.

Promy Francja – Irlandia

Photo by Capt’ Gorgeous on Trendhype / CC BY

Innym wariantem przedostania się do Irlandii jest rejs promem bezpośrednio z Francji, która oferuje kilka połączeń w tym kierunku. Czeka nas wówczas dłuższa podróż samochodem w głąb Francji, lecz z drugiej strony odpada nam dodatkowa przeprawa do Anglii. Same rejsy promowe z Francji do Irlandii są jednak znacznie dłuższe.

Cherbourg – Dublin

Około 20 godzinny rejs łączy port Cherbourg we Francji ze stolicą Irlandii – Dublinem. W przypadku tak długiego rejsu mamy obowiązek wykupienia kabiny lub chociażby fotela. Prom z Cherbourga odpływa w środy, piątki i niedziele.

Cherbourg – Rosslare

W te same dni kursuje prom, tym razem do Rosslare. Jest to również typowy rejs nocny, gdzie musimy dodatkowo wykupić kabinę lub fotel lotniczy. Rejs trwa 18 godzin.

Roscoff – Cork

W ostatnim połączeniu przyjdzie nam dojechać aż do północno-zachodniego wybrzeża Francji, skąd z portu Roscoff, w każdy wtorek i piątek wyrusza prom do południowej Irlandii, do Cork. Rejs trwa około 13 godzin.

Call Now ButtonZadzwoń do nas
Zapytaj o bilet
close slider