Tel. 790 558 562
Zwiedzamy słynne miasto Beatlesów
Photo by Matthew_Hartley on Foter.com / CC BY-SA

Liverpool – niegdyś jeden z ważniejszych portów na świecie, dziś znany przede wszystkim ze swojego klubu piłkarskiego FC Liverpool oraz z miejsca, gdzie narodziła się jedna z najbardziej rozpoznawanych grup muzycznych na świecie – The Beatles. Jeśli dodamy do tego, iż Liverpool to miasto, w którym znajduję się najwięcej muzeów i galerii w Wielkiej Brytanii, to otrzymamy idealne miejsce do zwiedzania i poznania angielskiej kultury.

Podczas planowania naszej wycieczki, warto wykorzystać busy kursujące do Anglii jako środek transportu, dzięki czemu otrzymamy duży komfort podróży jak i możliwość przejazdu spod naszego domu, wprost pod wskazany adres.

Sam Liverpool prze wieki rozwijał się przede wszystkim jako miasto portowe. To z tego portu odpływały wielkie statki transatlantyckie, w tym między innymi i Titanic. Rewolucja przemysłowa przyniosła tu duży rozkwit handlu, w tym niestety również handlu niewolnikami, o czym pewnie dziś Europejczycy woleli by zapomnieć.

Albert Dock

Pamiątką po tamtych czasach jest duży kompleks portowy Albert Dock. Klimatyczne miejsce, w którym można podziwiać dawną potęgę portową Liverpoolu. Zbudowany w 1846 roku jako pierwsza konstrukcja w kraju, gdzie do budowy nie użyto drewna. Obecnie pełno tu restauracji, sklepów czy małych kawiarenek oraz oczywiście muzeów. Do najważniejszych należą Międzynarodowe Muzeum Niewolnictwa, The Beatles Story oraz Muzeum Morskie Merseyside. Dziedzictwo kulturowe w Albert Dock zostało nagrodzone wpisaniem na listę UNESCO.

Museum of Liverpool

W zasadzie zwiedzanie Liverpoolu należałoby zacząć właśnie z tego miejsca.

Zajmujące aż trzy kondygnacje muzeum, usytuowane na brzegu rzeki Mersey, przedstawia historię miasta i to w bardzo interaktywny sposób. Od wikingów, przez rewolucję przemysłową aż po Beatlesów czy klub FC Liverpool. Zachwyca zarówno dzieci jak i dorosłych. Na dodatek – całkowicie za darmo. Tu po prostu trzeba zajrzeć.

Museum The Beatles Story

Jak sugeruje nazwa, muzeum to poświęcone jest tylko jednemu – historii powstania tej niezwykłej grupy muzycznej. Jest to swoista mekka dla fanów tego zespołu. Zwiedzający mogą obejrzeć ich pierwsze studio nagraniowe, posłuchać niepublikowanych utworów jak i zobaczyć pierwszą gitarę George’a Harrisona.

Muzeum przedstawia wszystkie ważne momenty historii The Beatles i zachęca do kupna pamiątek.

Liverpool Cathedral

Największy kościół anglikański znajduje się właśnie w Liverpoolu, w samym jego centrum. Widoczna prawie z każdego miejsca, majestatyczna budowla przyciąga całe rzesze turystów. Wspaniałe ołtarze i sklepienia to gratka dla fanów architektury sakralnej. W dobrą pogodę warto również wybrać się na ponad 100 metrową wieżę, aby podziwiać panoramę miasta.

Stadion Anfield

Oczywiście nie może zabraknąć tego miejsca w planie kibica piłki nożnej. Warto jednak odwiedzić je w dni, kiedy nie są rozgrywane mecze oraz wykupić zwiedzanie z przewodnikiem. Zobaczyć można sale konferencji prasowych oraz tunel, którym gracze wychodzą na murawę oraz przebieralnie no i rzecz jasna sam stadion. Na miejscu znajduje się również muzeum poświęcone długiej historii klubu. Zobaczymy wszystkie najważniejsze trofea klubu jak i zakupimy wspaniałe pamiątki.

Park Calderstones

Wspaniałe miejsce do odpoczynku i relaksu, w którym można spędzić nawet cały dzień. Duża otwarta, zielona przestrzeń, mnóstwo ciekawych roślin i drzew i spokojne jezioro. Główną atrakcją jest dąb Allerton, mający już tysiąc lat oraz odrestaurowany dwór – Calderstones Park Mansion House, zbudowany w 1828 roku. Nie brakuje również atrakcji dla dzieci, gdyż park posiada kilka placów zabaw jak i kortów tenisowych a lato organizowane są różne przejażdżki.

Tate Liverpool

Galeria Tate Liverpool to najważniejsze muzeum sztuki, które nie można pominąć zwiedzając Liverpool. Znajdziemy tu eksponaty i obrazy artystów sztuki współczesnej i jest drugą, zaraz po londyńskiej Tate Modern, najważniejszą galerią w kraju. Podziwiać tu można prace samego Pabla Picassa czy Claud’a Moneta.

Chinatown

Na koniec zwiedzanie i jedzenie w jednym. Chińska dzielnica Liverpoolu gromadzi najstarszą społeczność chińską w Europie, jeśli nie na świecie. Do samej dzielnicy prowadzi duża brama, której strzegą dwa chińskie lwy. Jest to największa taka budowla poza granicami Chin. Przez to cała dzielnica wygląda bardzo autentycznie. Wszystko przystrojone lampionami i smokami. Idealne miejsce na krótki spacer, podczas którego możemy wypróbować azjatyckie potrawy w wielu mieszczących się tam restauracjach.

Call Now ButtonZadzwoń do nas
Zapytaj o bilet
close slider