mastertravel.pl
Nowa taryfa VP – dla podróżujących Eurotunelem

Od niedawna Eurotunel wprowadził dla swoich podróżnych nową taryfę o nazwie VP, aby jeszcze bardziej usprawnić komunikację, zwiększyć komfort podróży oraz podnieść poziom bezpieczeństwa.

W celu omówienia jej zalet, należy wcześniej przypomnieć o obowiązujących do tej pory, pozostałych taryfach, dostępnych w ofercie Eurotunelu.

Pierwszą z nich jest taryfa Cargo lub inaczej Fracht, służąca do rezerwacji biletów dla pojazdów przewożących ładunki komercyjne do Anglii czy Francji. Kupując bilet w tej taryfie, otrzymujemy możliwość wjazdu na Eurotunel o dowolnej godzinie, gdyż bilet jest typu otwartego. Co więcej, sam bilet jest ważny już na 24 godziny od planowanej daty przeprawy oraz kolejne 48 godzin po wyznaczonej dacie. Jeśli więc nasz przejazd przypada na np. 10 stycznia, to w rzeczywistości mamy możliwość wjazdu od 09 do 12 stycznia. Taryfa ta jest jednak elastyczna i nawet niewykorzystane przejazdy można przebukowywać na inne terminy lub anulować w przypadku jego niewykorzystania.

Przejazdy w taryfie Cargo mają też jednak swoje minusy.

Pierwszym z nich jest długi czas oczekiwania w kolejkach na wjazd do pociągu, szczególnie w okresach szczytowych. Ponieważ nikt nie przyjeżdża na wyznaczoną godzinę, kierowcy ustawiają się w kolejce, aby wjechać na pierwszy wolny pociąg. Drugim minusem, szczególnie ważnym w obecnej sytuacji epidemiologicznej na świecie, jest fakt, iż kierujący pojazdami ciężarowymi podczas przeprawy pociągiem Eurotunelu, nie pozostają w swoich pojazdach, a podróżują wspólnie w osobnym, do tego przeznaczonym wagonie.

Taryfa pasażerska jest drugą taryfą Eurotunelu i jak sama nazwa sugeruje, służy do przewozu osób wraz z ich mieniem lub towarami na własny użytek. Jej cechą charakterystyczną jest konieczność rezerwacji przejazdu na konkretną godzinę. Dzięki tak zaplanowanym przejazdom, nie tworzą się korki, a sam transport odbywa się płynnie.

Photo by Robbie Shade on Flickr / CC BY

W taryfie tej mogą przejeżdżać samochody osobowe, motocykle, kampery, minibusy czy vany jednak o wadze do 3,5 tony. Przejazdy odbywają się do 5 razy na godzinę. Sami pasażerowie pozostają w swoich pojazdach podczas trwania całej podróży. Bilety w tej taryfie są bezzwrotne.

Nowa taryfa VP łączy niejako najlepsze cechy poprzednich dwóch taryf.

Pozwala ona na przejazd małym pojazdom transportowym o wadze do 3,5 tony, przewożącym ładunki komercyjne, przez terminal pasażerski o konkretnej godzinie. Oznacza to, że pojazd taki ominie korki na terminalu Cargo a sam kierowca pozostaje przez cały czas w swoim pojeździe, nie mając kontaktu z innymi osobami. Sam bilet jest ważny na 24 godziny przed i 24 godziny po godzinie jaka została zaznaczona podczas rezerwacji, jednak wówczas pojazd wjedzie na pierwszy dostępny wolny pociąg.

Należy wspomnieć, iż sam pojazd nie może przekroczyć 2,55m szerokości, 3,6m wysokości oraz wspomnianej już wagi maksymalnej 3,5 tony oraz nie może być zasilany paliwem LPG. W taryfie tej nie można również przewozić ładunków niebezpiecznych. Mimo, iż pojazdy przejeżdżają przez terminal pasażerski, są również kontrolowane wyrywkowo przez służby celne.

Co również istotne, taryfa ta pozwala na przejazd łącznie do 9 osób w pojeździe oraz dzieci poniżej 12 roku życia.

Eurotunnel udostępnia również odmianę tej taryfy o nazwie VPflexi, gdzie bilet ważny jest cały rok oraz mamy gwarantowane miejsce na pierwszej przeprawie zaraz po przybyciu na terminal. Jest również możliwy zwrot kosztów biletu w przypadku jego niewykorzystania.

Nową taryfę VP warto połączyć z nową usługą udostępnioną przez Eurotunel – Border Pass.

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, została ustanowiona granica celna a w związku z tym i konieczność identyfikacji przewożonych towarów oraz posiadania odpowiednich dokumentów celnych.

Usługa Border Pass pozwala już na etapie dokonywania rezerwacji biletu do Anglii, podania odpowiednich numerów MRN dla transportowanych towarów, dzięki czemu podczas przejazdu Eurotunelem, system automatycznie wyśle stosowne informacje do urzędów Francji lub Wielkiej Brytanii o dokonanym imporcie lub eksporcie. Oczywiście kierowca musi posiadać przy sobie przez cały czas stosowne dokumenty papierowe, w razie jakiejkolwiek kontroli celnej, jednak automatyzacja procesu powoduje znacznie szybszy ruch tranzytowy i to bez wychodzenia kierowcy z kabiny pojazdu.

Zapraszamy na naszą stronę internetową: https://www.mastertravel.pl/eurotunel.html, gdzie mogą Państwo zamówić przejazd w taryfie VP wraz z usługą Border Pass. Rezerwacja Eurotunelu do Anglii czy Francji nigdy nie była tak prosta.

Zapytaj o bilet
close slider